Od 1. januara 2020. godine, prilikom kupovine, prodaje, nasleđivanja ili sticanja nepokretnosti poklonom, postupak upisa imovine ali i određivanja poreza, pojednostavljen je toliko da sve aktivnosti možete obaviti u jednom danu i na jednom mestu – kod javnog beležnika kroz sistem eŠaltera.
Prema novoj proceduri, u većini slučajeva kao fizičko lice više ne morate da podnosite poreske prijave, već je dovoljno da kod javnog beležnika popunite izjašnjenje i na taj način dostavite podatke važne za utvrđivanje poreske obaveze i potencijalno njeno oslobođenje ili umanjenje. Neki od ovih podataka se ne nalaze u ugovoru o kupoprodaji ili poklonu, rešenju o nasleđivanju i sl, pa je važno da ih unapred pripremite i da kod javnog beležnika dođete pripremljeni. Obrazac izjašnjenja možete preuzeti u nastavku i popuniti unapred, a korisno je da se pre toga upoznate sa porezima koje treba da platite i situacijama u kojima imate pravo na umanjenje ili oslobođenje, kao i posebnim slučajevima kada poreska obaveza nastaje naknadno, i kada je prijavu potrebno predati direktno poreskim organima.
Preuzmite:
Izjašnjenje sticaoca prava
Izjašnjenje prenosioca prava
Pročitajte više o proceduri plaćanja poreza:
Vodič za prijavu poreza na imovinu kod sticanja i otuđenja nepokretnosti
Pogledajte video vodič:
U zavisnosti od toga da li ste kupac, prodavac, naslednik ili poklonoprimac nepokretnosti (stana, kuće, lokala, poslovnog objekta, garaže ili zemljišta), prilikom njihovog prometa možete biti u obavezi da platite nekoliko vrsta poreza:
POREZ NA IMOVINU
Poreska obaveza nastaje danom kada stupate u vlasništvo nepokretnosti (npr. danom zaključenja ugovora o kupoprodaji, osim kada će nepokretnost biti izgrađena u budućnosti), danom početka korišćenja nepokretnosti, danom izdavanja upotrebne dozvole i sl. Porez se plaća tromesečno, a njegov obveznik je vlasnik, korisnik ili držalac nepokretnosti.
Možete imati pravo na oslobođenje ili umanjenje poreza na imovinu u sledećim situacijama:
Pravo na smanjenje osnovice za porez na imovinu možete steći i na osnovu amortizacije objekta, zbog čega je važno da u Izjašnjenju navedete nformaciju o godini izgradnje objekta, odnosno godini njegove poslednje rekonstrukcije.
POREZ NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA / POREZ NA DODATU VREDNOST
Porez na prenos apsolutnih prava se plaća prilikom kupoprodaje, osim u situacijama kada se nepokretnost kupuje od investitora i kada se umesto ovog poreza plaća porez na dodatu vrednost. Prema Zakonu o porezima na imovinu, obveznik poreza na prenos apsolutnih prava je prodavac, ali se u praksi u većini slučajeva ova obaveza ugovorom prenosi na kupca.
Poreska obaveza nastaje danom zaključenja ugovora o kupoprodaji, osim kada je predmet prenosa uz naknadu nepokretnost koja će biti izgrađena u budućnosti – tada je nakon izgradnje i primopredaje nepokretnosti potrebno podneti poresku prijavu.
Možete imati pravo na oslobođenje ili umanjenje u sledećim situacijama:
POREZ NA NASLEĐE ILI POKLON
Porez se plaća prilikom nasleđivanja, ili prilikom prenosa prava svojine na nepokretnosti bez naknade (ugovorom o poklonu), ukoliko prenos nije predmet poreza na dodatu vrednost. Obveznik poreza je naslednik ili poklonoprimac. Poreska obaveza nastaje danom pravnosnažnosti rešenja o nasleđivanju, ili danom zaključenja ugovora o poklonu, odnosno danom overe izjave kojom se imovina prenosi bez naknade ili prijemom poklona u slučaju da nije zaključen pisani akt o prenosu nepokretnosti uz poklon.
Možete imati pravo na oslobođenje ili umanjenje u sledećim situacijama:
Kao posledica otuđenja može nastati i obaveza po osnovu poreza na kapitalni dobitak, za koji su obveznici pojedina lica. Otuđioci su u ovom slučaju potencijalni poreski obveznici i treba da podnesu prijavu u papiru.
PRODAJA ILI KUPOVINA STANA U IZGRADNJI
Prodavac je u obavezi da plati porez na prenos apsolutnih prava (osim u slučajevima kada se plaća PDV), a poreska prijava se predaje Poreskom organu - organizacionoj jedinici nadležnoj za teritoriju na kojoj se nalazi nepokretnost, u roku od 30 dana od primopredaje.
Kupac je u obavezi da plati porez na imovinu, a poreska prijava se predaje Poreskom organu jedinice lokalne samouprave u roku od 30 dana od dana primopredaje stana.
UGOVORI O DOŽIVOTNOM IZDRŽAVANJU
Ako ste davalac izdržavanja na osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju i nastupio je slučaj iz ugovora kojim ste stekli pravo na nepokretnost, u obavezi ste da u roku od 30 dana od dana smrti primaoca izdržavanja predate poresku prijavu za porez na prenos apsolutnih prava Poreskom organu - organizacionoj jedinici nadležnoj za teritoriju na kojoj se nalazi nepokretnost, kao i poresku prijavu za porez na imovinu poreskom organu jedinice lokalne samouprave.
NASLEĐIVANJE NEPOKRETNOSTI KOJA NIJE UPISANA U KATASTAR
Ako nasleđujete imovinu za koju ne postoje podaci u katastru nepokretnosti, potrebno je da predate poresku prijavu za porez na imovinu u roku od 30 dana od pravosnažnosti odluke o nasleđivanju poreskom organu jedinice LS, ili kod javnog beležnika u slučaju da je predajete istog dana kada odluka o nasleđivanju postaje pravnosnažna.